Náš príbeh

Ako to všetko začalo...

Mal to byť len taký žart. Vraj… Viete, ako sa volá najväčší hotel v Tatrách? No predsa Ždiar. Obec Ždiar. Predurčovala ju k tomu poloha uprostred malebnej prírody, netypické, takmer laznícke usporiadanie domov na južných svahoch Spišskej Magury a krajinársky fascinujúce výhľady na dominanty Belianskych Tatier. Od toho všetkého sa potom už hravo odvíjali dejiny „hotela“ Ždiar. Nebolo vari rodiny v dedine, ktorá by po prírode lačným turistom neposkytla útulok, posteľ i čosi pod zub. A tak sa dejiny služieb cestovného ruchu v Ždiari začali pomaly písať. A ak legenda hovorí, že obec dostala meno po žiarivom svetle Zorničky, alebo od svetla uhliarov, ktorí tam pálili drevené uhlie, čosi na tom bude. To žiarivé svetlo Ždiaru akoby pozitívne ovplyvňovalo život obce, ktorá aj v dobe pretechnizovanej spoločnosti nesie prívlastok rázovitá. A práve za tou rázovitosťou ľudia radi chodia. Preto Vás do jednej z izieb hotela Ždiar pozývame…..

Prvá písomná zmienka o obci Ždiar

Ždiar je odvodený od goralského slova "Zor" - jasnej hviezdy, ktorá v noci svietila cez jediné okno drevenice jedného z uhliarov v širokej Doline potoka Biela. Podľa ústnej tradície sa prví osadníci usadili práve v Bachledovej doline a nové osady vznikli na Antošovskom vrchu, v Pavlovskej doline, Blaščackej doline, Bartušovskej doline a na Slodičovskom vrchu. Chotár sa v týchto lazových osadách rozdelil na rovnaké diely tzv. zárubky podľa počtu osadníkov.

1590

Začiatok turizmu

Ždiar bol propagovaný i takto: „Ždiar je jedinečná goralská dedina a neplatí sa kúpeľná taxa. U nás prežijete bačovskú selanku a rozveselíte sa medzi dobrými ľuďmi.. Na pasenkách voňajú jahody a po skalách sa preháňajú kamzíci a kozorožci... Do Ždiaru prišlo rekreovať prvých 5 hostí. Ich počet z roka na rok rástol. Turistov do tohto zabudnutého kraja pritiahla propaganda vďaka filmom Zem spieva, Šenkářka u divoké krásy a Tatranská romance.

1928

Prvé vlastné ubytovanie

Rodičia Janky Strachanovej, Anna a Vincent Adamjákovci si otvárajú vo svojom dome privát s 3 izbami. Neskôr z pôjdu urobili dve manzartky. Hostia využívali spoločnú kúpelňu s vaňou, umývadlom s teplou tečúcou vodou a spoločnú toaletu na chodbe.

1977

Začiatky agroturistiky v rodine

V lete navštevovali Adamjákovcov hostia predovšetkým z Nemecka a Čiech. Hostia si Ždiar ihneď zamilovali pre svoj jedinečný "ľudový svojráz". Domáci ich zápajali do každodenných gazdovských robôt ako napr. : kosenie a sušenie sena, dojenie kráv... Objednanie pobytu sa robilo písomnou listovou formou. Často sa platilo dovezeným tovarom (post. prádlo, elektronika, bycikle....) Späť sa viezli zaváraniny (čučoriedky, maliny) a sušené hríby.

1978

Penzión Strachan

Manželia Janka a Jaroslav si postavili svojpomocne na rodičovskom pozemku prvý penzión, ktorý mal 7 izieb. Súčasťou bola aj reštaurácia. O 2 roky pribudli ďalšie 2 izby v podkroví. Prvými hosťami boli lyžiari z Michaloviec.

1998

Rodinná firma

Začínalo sa jedným zamestnancom, ktorý spolu s Jankou a Jarkom rozbiehali rodinný podnik. Každým rokom počet nových kolegov pribúdal. Od roku 2005 je tradíciou odvdačiť sa a poďakovať zamestnancom, ktorí s nimi pracujú viac ako 1 rok tak, že ich vezmú niekam na spoločný „rodinný“ výlet. Vďaka nim sme navštívili Prahu, Bratislavu, Krakow, Viedeň, letecky Londýn a mnohé ďalšie krásne miesta na Slovensku a v zahraničí.

2005

Strachan Ski Centrum

Kúpou pozemku na "Mikolajskym" sa postupne začala výstavba 3 lyžiarskych vlekov, vrátane vybudovania bufetov, požičovne lyží a parkoviska. Zo sútoku lesných potôčkov sa vybudovala nádrž na zasnežovanie lyžiarskeho svahu nad obcou Osturňa.

2006

Strachan Cup

Nápad zorganizovať Strachan Cup sa zrodil po nie veľmi vydarených detských pretekoch v obci, kde boli ocenené len prvé tri priečky. Ostatné deti odišli smutné. Hneď v tom roku sa uskutočnil skúšobný nultý ročník s vynikajúcou odozvou štartujúcich, pretože u nás nie je dôležité byť najlepší a vyhrať, ale prísť, zúčastniť sa, zabaviť sa a odniesť si vecnú cenu.

2006

Hotel Bachledka˙˙˙Strachan

Stredisko Ski Bachledova oslovuje Jaroslava Strachana na dokončenie a prevádzkovanie Hotela Bachledka***. Následne sa názov mení na Hotel Bachledka ***. Následne sa názov mení na Hotel Bachledka *** Strachan. Novo postavený hotel mal 20 izieb, wellness centrum a reštauráciu, ktorá v zime slúžila lyžiarom ako fast food. O rok neskôr sa zväčšila kuchyňa, nad ktorou vznikla terasa s vírivkou, tzv. Medvedí kúpeľ s využiteľnosťou počas celého roka.

2009

Wellness Penzión˙˙˙˙Strachan

Narastajúce požiadavky hostí a nedostatočná kapacita penziónu viedla k rozhodnutiu úplnej rekonštrukcie a dostavby. Po 8 mesiacoch (máj – december) mohli hostia obdivovať luxusné izby, väčšiu reštauráciu, wellness centrum a detský kútik Strachanland.

2012

Adventure minigolf a detské ihrisko

Pri penzióne výrástlo nové 9 jamkové ihrisko s rôznymi prekážkami, ktoré napodobňuje reálny terén. Pri každej jamke sa nachádza jedno zvieratko žijúce v tomto regióne, o ktorom sa deti môžu niečo dozvedieť. Súčasťou minigolfu je aj detské ihrisko s horolezeckou stenou, preliezkami, šmýkačkou.

2013

Postupná premena

Hotel prechádza z ekonomického prenájmu do súkromného vlastníctva Strachanovcov. Je to prvý krok k jeho postupnej premene a zvyšovaniu celkového komfortu.

2013

Rekonštrukcia izieb

Zrekonštruovali sa izby na 2 poschodí. Dominantným prvkom dodávajúcim izbám atmosféru sa stáva kartáčované drevo, drevené trámy na stropoch so starých stodôl slúžiace ako osvetlenie, a prvky z kože a kovu.

2014

Letné atrakcie

Na letnú sezónu sa kúpil vonkajší bazén, ktorý bol príjemným osviežením počas sezóny. Veľkú obľubu si získala zvieratká z našej mini-farmy: teliatko, ovečky, kozičky a zajačiky

2014

Strachanovica

42% destilát z macerátu čučoriedok. Myšlienka vlastného alkoholu vznikla na TREND konferencii, kde Wellness Penzión *** Strachan získal ocenenie Najlepší penzión roka. Odvtedy ňou vítame každého hosťa v našich zariadeniach. Strachanovicu pre nás začala vyrábať spoločnosť R. Jelínek najprv v 0,2 l fľašiach a postupne pribudli 0,7 l a 3 l fľaše. Poslednou je miniatúra s obsahom 0,05 l.

2014

Skicross Funn & Crazy - Strachan Ski Centrum

Novovybudovaná lyžiarska trať s terénnymi úpravami - skoky, vlny a klopené zákruty. S dĺžkou 580 metrov ponúka perfektnú zábavu v troch líniach - Free style (4 prekážky + autoprekážka), Skicross (5 klopených zákrut, 4 vlny, 1 dvojvlna, 1 autoprekážka) a Babyjump (6 prírodných vĺn).

2015

Hotel Bachledka˙˙˙˙Strachan

Z 3 *** hotela sa stal prvý 4 **** Goral v Belianskych Tatrách. Pozitívne ohlasy zrekonštruovaných nových izieb 2. poschodia odštartovali ďalšiu etapu premeny. Úplnou zmenou prešli všetky izby na 3. poschodí inšpirované ždiarskou architektúrou, všetky kúpeľne, chodby, toalety a recepcia. Reštaurácia zmenila svoj charakter a nadobudla nový štýl s motívmi ľudových goralských a rusínskych prvkov. Pristavili sa 4 nové izby, detský kútik s kongresovou miestnosťou.

2015

Rusínske izby

Štyri izby, ktoré vznikli v prístavbe sa zariadili ručne maľovaným dreveným nábytkom s podtónom rusínskej kultúry, ktorá sa vyznačuje tradičnou bohatou dekoratívnosťou a farebnosťou.

2016

Strachan Office House

Z bývalých garáži v obci Ždiar sa pomocou nadstavby dvoch poschodí vybudovali zamestnanecké byty. Vďaka tomu majú naši zamestnanci svoje vlastné pohodlie a súkromie aj po práci.

2016

4-sedačková lanovka

V lete 20. júna sa začalo s modernizáciou lyžiarskeho strediska Strachan Ski Centrum. Staré vleky typu „POMA“ nahradila 4-sedačková lanovka

2017

Medvedí Brloh Strachan

Súčasťou modernizácie strediska bola aj výstavba novej reštaurácie Medvedí Brloh Strachan s terasou a nádherným výhľadom na Belianske Tatry. Pre deti sa vybudovalo Strachankovo u Kubíka s posuvným detským pásom a Ski School Strachan. Komfort strediska dopĺňa SkiShop. 23. januára 2017 boli nová sedačka spolu s reštauráciou slávnostne pokrstené a otvorené.

2017

Strachan Cuvée

Nápad mať vlastné víno vznikol ako tradične v hlave Jara a Janky Strachanových. Máme vlastný destilát, tak prečo nie víno, povedali si. S touto myšlienkou sa zahrávali už dlhšie, ale až teraz prišiel ten správny čas. Tokaj je najmenšou, ale najznámejšou vinárskou oblasťou, ktorá okrem zrodu kráľovského moku ponúka aj veľa nepoznaného, napríklad jedinečné tufové pivnice, ktoré ukrývajú poklady večnej mladosti. Strachan Cuvée je svieže, ľahké, reduktívne víno s jemným ná-dychom vanilky, ktoré získalo krátkodobým zrením v nových dubových sudoch. Charakteristickou farbou tohto vína je zlatý nádych Tokaja.

2018

Strachankovo

Popri myslení na aktivity pre dospelých nezabúdame ani na tých najmenších, ktorý dovolenku trávia spolu s vami. Na hrebeni Spišskej Magury sme vytvorili detský Family park „Strachankovo“. Detičky sa môžu oboznámiť so zvieratkami, ktoré mnohé z nich vidia prvýkrát. Dokonca si ich môžu pohladkať a nakŕmiť. Súčasťou family parku je aj ždiarska legenda, ktorá rozpráva príbeh o večnej láske dvoch mladých ľudí: ždiarskej dievčiny Žofie a poľského mládenca Mateja. Po prečítaní tejto legendy sa dozviete po kom sa volajú naše 2 najvyššie štíty v Ždiari. Detičky zas vďaka legende zistia kto stráži pred nevítanými návštevníkmi Strachankovo v noci.

2018

E-bike Strachan

Lepšie je raz vyskúšať, ako stokrát počuť. V prípade e-biku to platí doslova a do písmena. Odviesť sa na ňom je nový zážitok, ktorý sa ťažko s niečím porovnáva. Preto je súčasťou letnej ponuky aj požičovňa E-bikov, vďaka ktorým s ľahkosťou vyšliapete akýkoľvek kopec aj keď sa práve necítite v najlepšej forme. Počas bicyklovania si môžete zvoliť, akú veľkú silu motora práve potrebujete. Pri najvyššej máte pocit, akoby Vás ťahali ďalší spolujazdci. Súčasťou elektrického systému je displej uchytený na riadidlách, ktorý zobrazuje informácie o aktuálnej rýchlosti, zostávajúcej kapacite batérie či predpokladanom dojazde.

2019

Chalet Strachan – súkromie lesného chaletu s hotelovými službami

Komfortné ubytovanie, ktoré sme popri klasickom ubytovaní v penzióne, či na hoteli pre Vás pripravili na hrebeni Spišskej Magury s výhľadom na celé Belianske Tatry. Chalet ponúka ubytovanie pre 2-8 osôb. Pohodlie domova poskytuje samostatná spálňa s manželskou posteľou a možným spaním na bydle nad spálňou pre deti. Spoločenská obývacia časť s plne vybaveným kuchynským zázemím a vonkajšou terasou zabezpečí vaše pohodlie počas celého dňa. Zároveň vie poslúžiť na samostatné spanie pre dvoch s ďalším romantickým bydlom. V letných mesiacoch si vychutnajte ticho lesa a kvapky rannej rosy, v zimných zažite fresh track na svahu Strachan Ski centra ako prví.

2019

Čarovný les

V areáli Strachankova sme postavili 5 pútavých, tematických a unikátnych domčekov, ktoré zapadli do prostredia a vynikajú originálnym nápadom stavby. Dievčatká sa môžu vyhrať na hrade princeznej Zlatovlásky, chlapci si vyskúšajú streľbu so šiškometom. Ďalším zaujímavým domčekom je perníkový domček malého Janka a Marienky, v ktorým žije čarodejnica Marta. Tá v ňom čaká na neposlušné deti, aby ich mohla vykŕmiť a následne zjesť. Má pripravenú aj lopatu, s ktorou má v pláne vložiť deti do pece, ale zabudla na prefíkanosť našich detí. Tí jej vďaka nadzemnému tunelu môžu ujsť do domčeka Troch prasiatok odkiaľ sa pohodlne dostanú do bezpečia k lesnému telefónu, aby si mohli zavolať lesného strážcu – vlka Tima.

2019

Grand Hotel Bachledka˙˙˙˙Strachan

V apríli 2019 sa dvere na hoteli zatvorili poslednýkrát pred jeho najväčšou premenou. Pozvali sme stálych hostí, ktorý prišli na slávnostný pohreb starého hotela, ktorý mal pod záštitou zbojnícky kapitán z neďalekej Tristárskej doliny pod Ždiarskou Vidlou. Po svojej viac ak ročnej prestávke sa hotel zmenil na nepoznanie. Pribudli dve nové poschodia s výnimočnými goralskými prvkami ako aj tematické izby - najväčší poľovnícky Grand apartmán Hohenlohe, izba nášho rodáka olympionika Lukáša Michaláka, nepotopiteľný Titanic, Jurkovičova izba, Vidiecka stodola. Na oddych pre všetkých poslúži hotelový bazén s vodnými atrakciami, detský bazén ježka Dežka. Rozšírilo sa aj jaskynné Wellness & Spa Katarína, v ktorom je ukrytá Soľná himalájska sauna, parná sauna, fínska sauna so saunovými rituálmi, ochladzovacia lagúna s ľadopádom, jacuzzi, Kneipov kúpeľ, infra sauna a oddychové tepidárium. Jedinečnou súčasťou je nová staroviedenská reštaurácia Sisi a tradičná goralská reštaurácia Zuzana.

2020
...a náš príbeh pokračuje ďalej.